گز بلداجی

گز بلداجی چیست؟

گز بلداجی
0
(0)

از آنجایی که اکثر مردم فکر میکنند که شاید بلداجی نام یکی از برندها و کارگاه‌های تولیدی گز باشد که به شهر اصفهان تعلق دارد اما باید بگوییم که این طور نیست! این محصول یعنی گز بلداجی در چهار محال و بختیاری ثبت جهانی شده است. بخصوص در حوزه خرید و فروش گز بلداجی تلاش شده است تا با فراهم ساختن بستر توسعه و صادرات، این محصول گران‌بها و شاهکار در سطح کشور و جهان به عموم مردم شناسانده شود تا بتوانند آن را با قیمت و کیفیت مناسب تهیه کنند.

گز بلداجی


امروزه گز سازان و تولیدکنندگانی که در شهر بلداجی فعالیت میکنند با افزایش کیفیت تولید گز آردی خود و با به دست آوردن بخش قابل‌توجهی از بازارهای خرید و فروش داخلی و خارجی خود را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌ها و نمایندگی های فروش و تولید گز با تولید سالانه بیش از یک‌سوم گز کشور پس از اصفهان معرفی کرده‌اند.

گز نام یکی از شیرینی‌های معروفی است که از ترکیب چند ماده که مهمترین آن انگبین، سفیده تخم مرغ، مغز پسته و بادام است ساخته می‌شود. حرفه تولید گز پیش از این به شهر اصفهان تعلق داشت و گز به طور عمده سوغات این شهر شمرده می‌شد. اما امروزه گز با نام بلداجی نماینگی های فروش زیادی را در شهر‌های مختلف به خود اختصاص داده و شهرت جهانی پیدا کرده است.

انگبین یکی از مواد اصلی گز آردی است که از گیاه انگبین بدست می‌آید و این گیاه به فراوانی در کوهستان‌های چهار محال و بختیاری یافت می‌شود و اگرچه قیمت این ماده که طعم اصلی گز را تشکیل می دهد، بسیار گران قیمت شده است اما تولید کنندگان گز در چهار محال بختیاری به خاطر نزدیکی به منبع رویش آن را با قیمت کم تری تهیه می‌کنند و استفاده از انگبین طبیعی در گزسازی موجب تولید گز متنوع با کیفیت و مهمترین عامل رشد و توسعه گز سازی در این استان شده است.

مطالعه کنید درباره‌  خرید عمده گز عید 1403

تولید گز بلداجی و تاریخچه آن

شهر بلداجی بر سر چهار راه ارتباطی مهم و کریدور شمال به جنوب کشور قرار گرفته‌است. به‌طوری‌که از غرب به جاده شهرکرد منتهی به استان‌های لرستان، همدان و اراک، از جنوب غرب به جاده خوزستان منتهی به بنادر خلیج فارس، از شرق به جاده اصفهان و جاده یاسوج منتهی به استان فارس و بندرعباس متصل می‌باشد. به طوری که جاده تاریخی لینچ که جاده‌ای تجاری و بین‌المللی بود از ارتفاعات ارجنه بلداجی می‌گذشت و ارتباط دهنده فلات مرکزی ایران به خوزستان و شوشتر بود و کاروان های تجاری انگلیس از طریق این جاده محمولات خود را به شوشتر و از طریق دریا به اروپا می‌بردند.
ارتفاع این شهر از سطح دریای آزاد ۲۲۷۰ متر می‌باشد و بام ایران شهرت دارد. شهر بلداجی از شمال به کوه گینی (برآفتاب) و ارجنه و از جنوب به کوه تیکمه داش و کوه کلار محدود است.

تولید گز بلداجی

پایتخت گز ایران

شاید برایتان جالب باشد بدانید که گز بلداجی اصلی در استان چهار محال و بختیاری و نه اصفهان تولید می‌شود! به طوری که بیشتر از صد کارخانه و کارگاه در چهار محال بختیاری به تولید گز بلداجی با کیفیت مشغول هستند.

مهمترین سوغات و تولید این منطقه، گز است به همین دلیل این شهر به پایتخت گز ایران معروف است.

از سوغات محلی این شهر می‌توان به کشک، قارا، پنیر گوسفندی، روغن حیوانی، کره محلی و همچنین سوغات محلی باغی مانند گردو، بادام، کشمش، شیره انگور و… اشاره نمود.

خرید گز بلداجی

حدود یک‌سوم گز تولیدی در شهر بلداجی به مصرف داخل استان می‌رسد و بقیهٔ آن به خارج از استان و حتی کشورهای دیگر ارسال می‌گردد.
واحدهای تولیدی گز بلداجی اغلب از مردان در قسمت تولید و از بانوان در قسمت بسته‌بندی بهره می‌برند
که اشتغال چشم‌گیری مخصوصاً در نیمه دوم سال و ایام نوروز ایجاد می‌کنند.

مطالعه کنید درباره‌  مرکز خرید گز اصفهان

برای خرید و اطلاع از قیمت گز بلداجی به صورت آنلاین از طریق سایت اقدام فرمایید.

 

 

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

چه قدر به این محتوا علاقه داشتید؟

امتیاز خودتان را ثبت کنید

میانگین امتیازدهی: 0 / 5. تعداد ثبت امتیاز: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *