گز انگبین, گز بلداجی

بلداجی؛ پایتخت کنونی گز ایران

5
(1)

بسیار عجیب است، یک شهر ۱۵ هزار نفری در  استان محروم چهارمحال و بختیاری بتواند اینقدر سریع و قاطعانه در عرض چند سال پایتخت گز ایران را از شهر بزرگ و چند میلیون نفری اصفهان به خود منتقل کند!! امروزه شهر بلداجی با ۱۰۰ کارگاه تولیدی گز بزرگترین و مهمترین شهر تولید گز در ایران می‌باشد. امروزه بلداجی در صنعت گز صاحب سبک  و نام است.

اگر قبل از سال نو  و یا روزهای مناسبتی سال به شهر بلداجی مراجعه کنید، در فروشگاه ها و حتی کارگاههای آن می‌توانید، تجار و بازاری های اصفهانی را ببینید که گز بلداجی را در حجم زیاد سفارش می دهند و آن را با نام اصفهان به فروش می رسانند. حتی بعضی برندها با سوء استفاده از شهر بلداجی، گز خود را با نام گز بلداجی اصفهان به فروش می رسانند. این اتفاق بسیار مهم و عجیب است. اما چگونه رخ داد؟

اولین کارگاه گز بلداجی در سال 1352 در این شهر تاسیس شد. عوامل و اتفاقات زیادی افتاد، تا صنعت گز در این شهر، در دنیای بی‌امکانات انروز شروع به کار کند، با دست‌اندازی‌های شهر رقیب ادامه دهد، گسترش پیدا کند، برند خود را با تمام سختی‌ها و دشمنی‌ها ثبت جهانی کند و امروزه امپراطوری تولید گز را با نام گز بلداجی ثبت کند. امروزه گز بلداجی در سازمان‌های جهانی غذا و دارو تحسین شده و صاحب جایزه است. با تیم گز فردوس همراه باشید تا داستان شنیدنی و حماسه‌ای گز بلداجی را شروع کنیم .

 

شهر بلداجی کجاست؟

 

 

بلداجی در سرزمین چهارمحال و بختیاری قرار دارد. این شهر کوچک و صاحب نام در شهرستان بروجن استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. فاصله‌ی پایتخت گز ایران با مرکز استان چهارمحال و بختیاری، شهرکرد 66 کیلومتر و از شهر اصفهان 133 کیلومتر است. برای رفتن به بلداجی باید به شهرکرد  مرکز استان چهارمحال و بختیاری سفر کنید. برای رفتن به شهر بلداجی دو مسیر پیش رو دارید.
مسیر اول که تیم گز فردوس به شما پیشنهاد می‌دهد، عبور از میان سرزمین بختیاری است. شما از شهرکرد باید وارد جاده‌ی شهرکرد/هفشجان شوید، ازانجا به شمس‌اباد، شلمزار، گهرو و سپس به شهر زیبای بلداجی وارد شوید. در این مسیر شما می‌توانید چشمه وقت ساعت شمس‌اباد، دالان بهشت گهرو، دریاچه‌ی زیبای شلمزار و تالاب زیبای چغاخور هم مشاهده کنید.

 

گز بلداجی متعلق به کدام شهر است؟

 

احتمالا تا العان فکر می‌کردید، گز بلداجی متعلق به شهر هنر و صنعت، اصفهان زیبا است. اما این شهر در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. متاسفانه اینروزها با پیشی گرفتن گز بلداجی هم در کیفیت و هم در برندسازی از دیگر مراکز تولید‌کننده‌ی گز، دیگر رقبا سعی می‌کنند، برند خود را با پسوند شهر بلداجی ارائه کنند که متاسفانه این برند گاها با نام شهرهای دیگر ارائه می‌شود. اما این برند گز متعلق به استان چهارمحال و بختیاری است.

 

 

اقای غلامعلی سلطانی، بنیان‌گزار گز بلداجی در سن 17 سالگی کارآموزی خود را در کارگاه‌های گز اصفهان شروع کرد. او بعد از چندسال زحمت و تلاش در دنیای بی‌امکانات انروز توانست در صنعت تولید گز حاذق شود و بعد از یادگیری این حرفه، تصمیم گرفت، اولین کارگاه تولید گز خود را در زادگاه خود، شهر، بلداجی تاسیس کند.

البته انروزها انتقال یک صنعت به یک شهر کوچک و بی‌امکانات در استان چهارمحال و بختیاری کاری سخت و نشدنی بود. ان زمان بلداجی از اولین امکانات شهری، مثل گاز و برق محروم بود. در نهایت اقای سلطانی با پشتکاری که داشت، توانست یک کارگاه تولید گز در شهر بلداجی راه اندازی کند. اقای سلطانی دلیل موفقیت خود را نیت خود می‌دانست. او هیچگاه پول و ثروت را  هدف غایی و نهایی خود نمی‌دانست و هدفش را ایجاد کار برای مردم بلداجی درنظر گرفته بود.

اقای سلطانی در مصاحبه‌ی خود اذعان داشت، انتقال صنعت گز به بلداجی یک مأموریت برای او بود، یک مأموریت الهی برای ایجاد شغل برای مردم بلداجی!! انصافا اراده‌ و تلاش اقای سلطانی جواب داد. اولین کارگاه تولید گز شهر بلداجی با نام گز فردوس در شهر بلداجی تاسیس شد. اقای سلطانی به مردم این شهر تولید گز را با تمام وجود اموزش داد.

مطالعه کنید درباره‌  ویژگی های گز با کیفیت

گسترش گز در بلداجی

صنعت و حرفه‌ی تولید گز با تلاش و پشتکار مردم بختیاری شهر بلداجی عجین شد. کم کم کارگاه‌های تولید گز در بلداجی افزایش یافتند و امروزه بیش از نیمی از مردم بلداجی در صنعت تولید گز مشغول به کار هستند. گز بلداجی حاصل 50 سال تجربه و تلاش در مرکز گز ایران، شهربلداجی در استان چهارمحال و  بختیاری است که با گذشته نیم قرن تبدیل به یکی از مهمترین و بهترین برندهای گز ایران شده است.

اما اخرین و مهمترین قدم گز بلداجی برای تبدیل شدن به یک برند جهانی در سال 1397 اتفاق افتاد. با وجود چهار سال تلاش و البته سنگ‌اندازی‌های سایر رقبا، برند گز بلداجی ثبت جهانی شد. با دریافت این نشان تولید و سفارش این محصول چند برابر شد و گز بلداجی به بازارهای جهانی راه یافت، امروزه دیگر هیچ شهر یا برندی توانایی رقابت با گز بلداجی را ندارد.

گز بلداجی درسال‌های 1397 و 1395 جز صنایع برتر سازمان غذا و دارو ایران شناخته شد و در سال‌های 1390 تا 1399 به عنوان تولید کننده برتر گز در کسب رضایت مشتری از طرف وزارت صنعت انتخاب شد. همچنین در دوره‌ی شانزدهم و هجدهم جشنواره‌ی شیرینی و شکلات ایران به عنوان برند برتر انتخاب شده است. گز بلداجی دارای تعداد بیشماری عنوان و افتخار در جشنواره‌ها و سازمان‌های مختلف از جمله جشنواره‌های شیرینی، غذار و دارو است.

 

دلایل موفقیت گز بلداجی

 

 

موفقیت گز بلداجی، دلایل و عوامل بسیاری هم به صورت انتسابی و هم به صورت اکتسابی داشته است. البته دلایل این موفقیت بزرگ نیاز به تحقیق میدانی در این حوزه دارد و کاری اسان نیست. اما تیم گز فردوس تصمیم دارد بر اساس تجربه و دانش اندک  اما ارزشمند خود، مطالبی را ارائه دهد، لطفا با ما همراه باشید.

 

1-تلاش و صداقت مردمان بلداجی

 

 

شروع تولید گز در شهر بلداجی ناشی از تلاش و پشتکار این مردم بود و دلیل موفقیت گز بلداجی هم از همین مهم نشأت گرفت. در ابتدا انتقال این صنعت از شهری بزرگ و چند هزار ساله به یک شهر کوچک و محدود، کاری سخت و نشدنی بود، اما با همت و تلاش همین مردم شکل گرفت، تثبیت شد و ادامه یافت.

سختکوشی و پشتکاری که مردم بلداجی از طبیعت سرزمین خود گرفته بودند. از طبیعت زاگرس. طبیعت سخت و خشن کوه‌های زاگرس که مردمان بختیاری میان ان زندگی می‌کنند. هزاران سال زندگی در این طبیعت باعث شده، مردمان بلداجی، انسان‌هایی با اراده و سختکوش باشند و تولید گز، جز با سختکوشی این مردمان اتفاق نمی‌افتاد. البنه صداقت مردم بلداجی در استفاده از مواد با کیفیت و اصل در تولیدات خود از دیگر دلایل موفقیت گز بلداجی بوده است.

 

2- استفاده از انگبین درجه یک در تولید گز

 

یکی ازمواد اولیه و مهم به کار رفته در گز، انگبین می باشد. انگبین به شکل یک بوته است که گاهی تا 10متر هم رشد می‌کند. این گیاه چیزی حدود 30سانتی‌متر قطردارد. یکی دیگر از ویژگی این گیاه برگ های کوچک به رنگ سفید است. این گیاه در منطقهی بلداجی در کوه‌های دشت کلار به وفور پیدا می‌شود و یکی از دلایل پیشی گرفتن گز بلداجی نسبت به گز اصفهان بوده است.

 

3- استفاده از عسل گون

 

همانطور که گفتیم بلداجی میان کوه‌های زاگرس در طبیعت بی‌نظیر چهارمحال و بختیاری قرار دارد. طبیعت چهارمحال و بختیاری، غنی است از انواع درختان وحشی، گیاهان دارویی، گل‌های متنوع و مرتع‌های سرسبز. گون یکی از گیاهان مهم در تولید عسل و زنبورداری است که به وفور در طبیعت چهارمحال و بختیاری یافت می‌شود.

این روزها با توجه به گسترش و تنوع در تولید گز، بسیاری از کارگاه‌های تولید گز در بلداجی از جمله گز فردوس در تولید گز خود از عسل طبیعی استفاده می‌کند. این عسل که از گیاهان دارویی، گل‌های وحشی و گون تهیه شده است، خواص دارویی و غذایی فراوان دارد که در تولید گز استفاده می‌شوذ. این عسل باعث شده است که گز بلداجی در جشنواره‌های صنایع غذایی بین‌المللی هم بدرخشد و عناوینی کسب کند.

مطالعه کنید درباره‌  بهترین شیرینی‌های دنیا

 

4-نواوری در تولید گز

 

همه گز بلداجی را از زمانی که در بسته‌های پلاستیکی و ساده و کارتن‌های مقوایی تولید می‌شد تا اکنون که در بسته‌بندی‌های شکیل و متنوع ارائه می‌شود، بیاد داریم. امروزه تنوع و درجه‌بندی تولیدات گز بلداجی به شدت گسترش یافته است. گز بلدای در انواع کیفیت، درجه، نوع، درصد و بسته‌بندی تهیه و ارائه می‌شود. گز لقمه‌ای، اردی، برشی، سکه‌ای و سوهانی در درصدهای 0%، 28%، 32%، 38%،42%، ارائه می‌شود.

 

5-بازاریابی و فروش نوین

 

مردمان بلداجی علاوه بر پایبندی به اصالت و سنت در تولید گز، سعی می‌کنند از انواع فناوری و متدهای روز در تولید و فروش گز استفاده کنند. یکی از متدهای نوین که این‌روزها گز بلداجی از ان استفاده می‌کند، استفاده از سوشال مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ در حوزه‌ی فروش و بازاریابی است. اکثر کارگاه‌های تولید گز در بلداجی، مشتری‌های خود را از طریق اینترنت پیدا و خدمات‌رسانی می‌کنند. این یکی از نقاط قوت گز بلداجی در بازاریابی و فروش گز است.

 

انواع گز بلداجی

 

اعمال هرتغییر کوچک در تهیه و تولید گز موجب تغییرات بزرگ در طعم و فروش آن می‌شود، البته این تغیرات هم می‌تواند در مزه و طعم گز باشد و هم در ساختار و شکل ان. ما سعی کردیم انواع گز بلداجی را در  شکل، نوع، طعم و درصد انها بررسی کنیم. قبل ازین مهم ابتدا باید مواد اولیه گز را بررسی کنیم.
برای تهیه گز از شکر، سفیده تخم مرغ، مغزبادام، مغز پسته ،هل، گلاب و عصاره گزانگبین استفاده می‌شود. برخی از تولید کننده های گز به دلیل گران بودن گزانگبین از ماده ای به نام بادکا نیز استفاده می‌کنند که این ماده کیفیت گز را از نظر ارزش غذایی و طعم پایین می آورد. البته این روزها در تولید گز از مواد مختلف و متنوعی استفاده می‌شود. اما مریدنت اصلی گز، موادی بود که ذکر شد.

 

انواع گز بلداجی بر اساس شکل و ساختار

1- گزلقمه ای: یکی از قدیمی ترین و کلاسیک‌ترین گزها به شمار می رود و به صورت بسته های
کوچک تهیه و ارائه می‌شود.

2- گز آردی: یکی از محبوب ترین و پرفروشترین گزها محسوب می‌شود که در قالب‌های بزرگ مستطیلی شکل در ارد ارائه می‌شود.

3- گز برشی: یکی دیگر از انواع گز است که با دستگاه به صورت منظم کنار هم برش میخورند. شکل ظاهری این نوع گز به صورت مربع یا مستطیل است.

4- گز سکه ای: این نوع گز شکلی شبیه به سکه و گردو دارد که به دلیل شکل ظاهری و متفاوت به صورت جدا بسته بندی

می‌شود.

5- گز سوهانی: این نوع گز یکی از سوغات مهم شهر اصفهان و قم است. این گاز به صورت یک لایه گز و یک لایه سوهان تهیه می‌شود.

6- گز رژیمی بدون قند: گز رژیمی یکی از جدیدترین محصولات بلداجی است که بدون قند و شکر برای افرادی که میخواهند یک رژیم غذایی مناسب داشته باشند، تهیه می‌شود. در این نوع گز از هیچ گونه مواد شیرین کننده استفاده نشده است. در این نوع گز فقط از گیاه استویا استفاده شده است. استفاده از استویا باعث شده این نوع گز برای افرادی که دیابتی هم مناسب باشد.

 

انواع گز بلداجی بر اساس طعم

 

تفاوتی که از گذشته تا به امروز در تولیدات گز بلداجی به وجودآمده است، اضافه شدن انواع طعم بی‌نظیر به این محصول می‌باشد. البته در تولید این محصول سعی شده، بیشتر از طعم های اصیل و باارزش ایرانی استفاده شود. در ادامه سعی کردیم تعدادی ازین گزهای بی‌نظیر را معرفی کنیم. اولین و مهمترین گز طعم دار تولید شده در شهر بلداجی، گز زعفرانی است.

زعفران طعمی تمام ایرانی است که ترکیب ان با گز باعث ایجاد یک طعم دلپذیر و تمام ایرانی شده است. دومین طعم و گیاهی در تولید گزهای طعمدار استفاده می‌شود، گلاب یا عصاره‌ی گل محمدی است. حتی تصور ترکیب گل محمدی با بوی گز، انسان را سرمست می‌کند. البته نارگیل و هل هم در طعمدار کردن گز بلداجی به کار می‌رود. گز فردوس از پرچمداران و صاحبان سبک این حوزه می‌باشد.

مطالعه کنید درباره‌  تفاوت گز و نوقا، دو شیرینی سنتی ایرانی

 

انواع گز بر اساس درصد میوه‌های مغزدار

 

گز هم مثل صنایع دیگر، بر اساس بودجه و هزینه‌ی مشتری، درجه‌بندی می‌شود. این درجه‌بندی بر اساس درصد مغزهای اجیلی استفاده شده در محصول تعیین می‌شود. معمولا از دو مغز اجیل یعنی بادام و پسته در تولید گز استفاده می‌شود. بر اساس درصدی که این میوه‌های مغز دار از گز تشکیل می‌دهند. درجه‌ی گز تعیین می‌شود. گز بلداجی به چهار دسته‌ی ممتاز، مخصوص، سفارشی و معمولی تقسیم می‌شود که بر اساس نوع محصول درصد ان از 0 تا 50 متفاوت است.

 

صادرات گز بلداجی

 

چیزی حدود بیست درصد از گز بلداجی تحت برندهای مختلف به امریکا، المان، کانادا، سوئیس، بلژیک، فرانسه، انگلستان، قطر، امارات متحده عربی و کویت صادر می‌شود. البته عجیبترین نکته این است که۷۰ درصد از گز بلداجی در بازار اصفهان به فروش می‌رسد و فقط ده درصد این محصول در بازارهای داخلی مصرف می‌شود.

 گردش مالی صنعت گز را در ده‌ی نود، سالانه ۱۵۰۰ میلیارد تومان ارزیابی کرده‌اند. اما با توجه به تغییرات نرخ دلار ان را چیزی در حدود ۱۰ میلیون دلار ارز برآورد می‌کنند دلیل محبوبیت گز بلداجی در کشورهای اروپایی و حوزه‌ی خلیج فارس گزانگبین کوهی می‌دانند.  گز انگبین کوهی ماده‌ی اصلی گز است که به وفور در کوهستان کلار یافت می‌شود.

استفاده از انگبین طبیعی و نوع وحشی در تولید گز موجب افزایش کیفیت و ارزش غذایی ان می‌شود. همین امر باعث پیشی گرفتن گز بلداجی نسبت به گز اصفهان و افزایش میزان تقاضای ان در بازارهای جهانی دانست. دلیل دیگری که باعث افزایش صادرات گز بلداجی شده است. عسل کوهی است. عسل کوهی ماده‌ای است که امروز در گز ممتاز به جای شکر  استفاده می‌شود.

 

چگونه گز بلداجی اصل را تشخیص دهیم؟

 

تشخیص گز بلداجی اصل کار اسانی نیست. این روزها با توجه گسترش بازار تقلب و استفاده از انواع طعم دهنده‌های تقلبی، تشخیص گز بلداجی اصل را کاری بسیار  سخت و مشکل کرده است. اولین راه برای تشخیص، چشیدن طعم گز بلداجی اصل و مقایسه ان با سایر گزهاست. باور کنید هیچ طعم دهنده‌ای نمی‌تواند کیفیت و طعم گزانگبین کوهی و عسل گون را داشته باشند.

گز مرغوب بلداجی دارای بافتی نرم، کیفتی عالی و طعمی خوشایند است. بهترین راه برای تشخیص گز بلداجی اصل خرید از نمایندگی‌های معتبر این برند است. گز فردوس تلاش کرده است با راه اندازی فروشگاه‌های اینترنتی و انلاین‌شاپ‌های  معتبر و اصل، گز خود را به صورت مستقیم و بدون واسطه ارائه کند. این اتفاق باعث شده دست دلالان و متقلبان این حوزه تا حدی کوتاه شود و همه بتوانند طعم اصیل گز را بچشند.

 

گز فردوس؛ اولین‌ها و بهترین‌ها

 

داستانی که درباره‌ی اقای غلامعلی سلطانی شنیدید، درباره‌ی موسس و استارتر برند تولید گز فردوس می‌باشد. گز فردوس اولین تولید کننده‌  گز در بلداجی است. گز فردوس یکی از افتخارات ایران است!! برندی که ابادانی و شغل را به یک استان محروم برد. سال‌ها و سال‌ها کام مردمان ایران را شیرین کرد و بعدها تبدیل به یکی از بهترین برندهای معتبر ایران در دنیا شد.

فردوس نمادی از تلاش، پشتکار و بخشندگی است. این برند محبوب در سال 2003 موفق به کسب ستاره‌ی طلایی کیفیت و خلاقیت از مجمع بین‌المللی ژنو (BID) شد. این امر برای سال‌های 2005 و 2007 در کسب ستاره‌ی طلایی در 100QC تکرار شد و این یک موفقیت بزرگ در صنایع ملی ایران بود. البته تاکنون سواستفاده‌های زیادی از برند فردوس شده است.

البته اقای سلطانی هنوز هم نیت گذشته را دارند. خدمت به مردم!! برند فردوس هیچگاه نیت و قصد جنگیدن و رقابت کینه‌توزانه با هیچ برندی را نداشته و همیشه هدفش اشتغال‌زایی، خدمت و تولید با کیفیت بوده است.فردوس همیشه در این مسیر گام برداشته است و همین نیت خالصانه باعث موفقیت این برند بوده است. دوستان و همراهان عزیزی که مایل به خرید از برند گز فردوس هستند، می‌توانند از این سکشن همراه ما باشند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4]

چه قدر به این محتوا علاقه داشتید؟

امتیاز خودتان را ثبت کنید

میانگین امتیازدهی: 5 / 5. تعداد ثبت امتیاز: 1

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *